Opis kandydata

Udostępnij:

Konrad Adler

Praktyczne aspekty wykorzystania biodegradacji keratyny

18 lat, XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

Opiekun naukowy: dr hab. Urszula Jankiewicz

W badaniach wykorzystano wyizolowane ze środowiska, zdolne do keratynolizy bakterie z rodzaju Stenotrophomonas. Obserwacje elektroforetyczne pozwalają na stwierdzenie, że bakterie wydzielają enzymy  proteolityczne, które uczestniczą w hydrolizie keratynie, nierozpuszczalnym w wodzie substracie. W przeprowadzonych doświadczeniach obserwowano dużą zdolność bakterii do hydrolizy piór i wełny owczej, mniejszą do usuwania sierści ze skór. Wyniki badań wykazały, że hydroliza bakteryjna stanowi skuteczną alternatywę dla chemicznych procesów rozkładu keratyny. Jej zaletą jest brak toksyczności dla środowiska naturalnego.

 

Jak Twoja innowacja może zmienić świat?

Uważam, że moja praca naukowa potwierdza zdolność pozbywania się resztek pozwierzęcych takich jak pióra, w sposób ,który nie zatruwa środowiska. Myślę ,że jest to istotne dla całego świata, 

ponieważ każdego roku produkuję się ponad 4 miliony ton piór odpadowych, które to się składuje(koszt składowiska o powierzchni 1,5 hektara to około 4 miliony złotych) albo pozywa się ich za pomocą związków chemicznych niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska. Moja praca naukowa potwierdza również zastosowanie bakteryjnych enzymów trawiennych w przemyśle garbarskim.