Opis kandydata

Udostępnij:

Oliwia Krzemień, Bartosz Biesiadecki

Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt

18 lat, VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie

Opiekun naukowy: dr Agata Kurek

Nasze motto życiowe: "Nie mów, że niebo jest granicą, skoro są ślady na księżycu" - Harlan Coben

W naszym projekcie proponujemy zastosowanie płynu testowego, który wykrywa nadmiar leukocytów w moczu u dzieci i niemowląt. Umożliwia to wykonanie  wstępnego badania moczu w każdych warunkach, bez konieczności odsyłania próbki moczu do laboratorium. Płyn ten przystosowany jest do polania na zużytą pieluchę dziecka. Jeśli zostanie zauważona zmiana koloru (>5 leukocytów), wynik testu jest pozytywny.  Taka ilość leukocytów, najczęściej wskazuje na zakażenie układu moczowego, które u dzieci  często przebiega w sposób skryty i mało charakterystyczny. Istotne jest aby wykryć nieprawidłowości jak najwcześniej, ponieważ nieleczone, mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób.

 
Kto co zainspirowało Was do realizacji innowacyjnego projektu?
Główną inspiracją, która skłoniła nas do podjęcia się tego tematu, jest fakt, iż rozpoznanie zakażenia układu moczowego (ZUM) u dzieci i niemowląt jest ważne. Źle lub późno leczone ZUM może stanowić w okresie noworodkowym i niemowlęcym, bezpośrednie zagrożenie życia. Rozpoznanie zakażenia u noworodków i małych dzieci jest trudne, ze względu na brak ewidentnych objawów klinicznych. Z kolei największym praktycznym problemem jest pobranie moczu. Chcemy udostępnić technikę, która ułatwi ten proces.
 
Opiszcie Wasze plany na przyszłość.
Chcemy dalej rozwijać nasze pasje i zainteresowania. Oliwia planuje iść na studia medyczne, a Bartek na studia techniczne. Stawiając na pracę zespołową, wierzymy, że będziemy mogli zmieniać świat.
 
Dlaczego tytuł "Innowatora Jutra" należy się właśnie Wam?
Nasz test jest praktyczny i łatwy w zastosowaniu. Wystarczy wylać go na zużytą pieluchę dziecka. Jeżeli zostanie zauważona zmiana koloru, to w moczu dziecka znajduje się zbyt duża ilość leukocytów. Mamy nadzieję, że ciężka praca włożona w nasz projekt zostanie doceniona w konkursie Innowator Jutra 2017.