Opis kandydata

Udostępnij:

Szymon Gaca

Wpływ chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenice

19 lat, I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Opiekun naukowy: Hanna Rudawska

Moje motto życiowe: "Pudłujesz 100% strzałów, jeśli w ogóle ich nie wykonujesz." Jeśli coś mnie ciekawi nie odpuszczę, póki nie zbadam tematu dokładnie. W ten sposób pochłania mnie to co robię, bo każda nowo odkryta rzecz prowadzi do pięciu kolejnych do zbadania."

Nawożenie jest z pozoru prostym procesem - wybieramy potrzebny nam środek i stosujemy się do zaleceń producenta. Dysponując odpowiednią wiedzą i technologią możemy ten proces zoptymalizować. Przeprowadzone przeze mnie badania potwierdziły pozytywny wpływ chelatów żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę. Dzięki aplikacji, nad którą pracuję, rolnicy szybko wykonają analizę składu gleby. Wyniki przeprowadzonej analizy trafią do ekspertów, którzy stworzą spersonalizowaną mieszankę nawozową, rozpiszą dawkowanie i terminy oprysków. Zastosowanie powyższych metod obniża zużycie nawozów z pozytywnym skutkiem dla plonów i środowiska.

 

Kto co zainspirowało Cię do realizacji innowacyjnego projektu?
Pomysł na projekt narodził się podczas mojej wspólnej pracy z tatą, który z wykształcenia jest rolnikiem. Od niego dowiedziałem się, że nawożenie to skomplikowany proces, w którym nie trudno o błąd. Wpadłem na pomysł jak można ułatwić pracę rolnikom, a moja nauczycielka biologii zaproponowała mi udział w konkursie. Tak zaczęła się moja przygoda z projektem.
 
Opisz swoje plany na przyszłość.
Interesuję się chemią i biologią. Jestem studentem Politechniki Poznańskiej na kierunku Technologia Chemiczna. Moim marzeniem są badania nad rozkładem celulozy i wykorzystaniem odpadów drewnianych jako surowców do syntez organicznych. Chcę modyfikować związki chemiczne w taki sposób, aby jak najlepiej pełniły swoją funkcje i były jak najbardziej przyjazne dla środowiska.
 
Dlaczego tytuł "Innowatora Jutra" należy się właśnie Tobie?
Mój projekt jest czymś czego nie było i realnie wpływa na życie każdego człowieka. Pozwala produkcję tańszej i zdrowszej żywności. Ułatwia pracę rolnikom - pozwala zaoszczędzić im czas i pieniądze. Uważam, że projekt zasługuje na głosy ludzi, a ludzie na projekt. Tytuł innowatora pozwoli mi sfinalizować i promować moją pracę.