Opis kandydata

Udostępnij:

Karolina Gocyk

Sztuczny Fototropizm

19 lat, Akademia Górniczo Hutnicza imienia Stanisława Staszica w Krakowie

Opiekun: Tomasz Urban

Projekt to nowy system sterowania panelami słonecznymi tak, aby podążały za najkorzystniejszym nasłonecznieniem. Zakłada umieszczenie panelu na szkielecie(o kształcie łodygi lub wieżowca), który ma na sobie mniejsze ogniwa słoneczne i podłączone do nich mechanizmy. Dzięki takiej budowie ze strony z której światło pada najkorzystniej-najmocniej zostanie zasilony mechanizm, a przez to w tą właśnie stronę pzrechyli się główny panel. Projekt pozwala na umieszczenie paneli w dużym polu na którym są w stanie dobrze współpracować, nawet w ścisku. Dzięki niemu też możliwe jest ulokowanie paneli w dowolnym miejscu(np. na dachu). Zabezpiecza też panele przed wiatrem i złymi warunkami pogodowymi.

 

Jak Twoja innowacja może zmienić świat?

Sztuczny fototropizm jest systemem pozwalającym panelom słonecznym podążać za położeniem słońca. Jest to rozwiązanie innowacyjne ponieważ nie wymaga ono sterowania komputerowego, a także umożliwia instalację mechanizmu w praktycznie dowolnym miejscu np. na dachu lub nawet zastosowane na stacjach kosmicznych.

Dzięki mojemu projektowi panele solarne będą mogły być instalowane na szerszą skalę ponieważ przestają im szkodzić złe warunki pogodowe i wiatr. Są także prostsze w montażu oraz mogą zostać umieszczone na praktycznie dowolnej powierzchni.

Ze względu na charakter rozwiązania istnieje możliwość stworzenia małych farm słonecznych mieszczące się nawet w doniczce. Urządzenia działające w systemie współpracują też ze sobą więc mogą być ustawione bardzo gęsto na dużym polu.