Opis kandydata

Udostępnij:

Szymon Paweł Kanikowski

Medium wpływające na sprawność cieplną rurek cieplnych, z jednoczesnym zapobieganiem eutrofizacji

18 lat, I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Opiekun naukowy:  Hanna Rudawska

Moje motto życiowe: "Wszyscy ludzie mają swoje granice. Uczą się ich i dowiadują jak ich nie przekraczać. Ja ignoruje swoje." 

Celem badań było znalezienie optymalnego medium dla rurek cieplnych do poboru ciepła z jeziora. Okazał się nim 40% etanol. Stwierdzono, że rurki cieplne stanowią alternatywną formę pozyskiwania energii cieplnej, pobierając do 9,63W ciepła. Przy poborze rzędu 2MW nastąpi schłodzenie wód zbiornika jedynie o 0,07°C. Zwiększenie nachylenia rurki  do 82° usprawnia pracę układu. Obniżenie temperatury wody i zwiększenie dyfuzji tlenu poprzez przepompowanie wody w ruchu turbulentnym pod wysokim ciśnieniem przez inżektor i jej rozprysk wpłynęło na lepsze jej dotlenienie. Zaobserwowano jednocześnie zmniejszenie stężenia fosforanów >5mg/l do 1mg/l.

Kto lub co zainspirowało Cię do realizacji innowacyjnego projektu?

Zainspirowała mnie ciekawość i chęć udowodnienia, że skomplikowane problemy można w prosty sposób rozwiązać. 

Opisz swoje plany na przyszłość.

Chciałbym zostać żołnierzem w jednostce combat search and rescue.

Dlaczego tytuł "Innowatora Jutra" należy się właśnie Tobie?
Tytuł "Innowatora Jutra" należy się mnie, ponieważ wymyśliłem prosty i tani sposób rozwiązania nurtujących ludzkość problemów energetycznych, powiązanych ze skuteczną ochroną środowiska, bowiem staną się one w przyszłości jeszcze bardziej dotkliwe.