Opis kandydata

Udostępnij:

Jan Kisielnicki

Muzyczna Cewka Tesli – innowacyjny głośnik, pomoc szkolna a nawet transmiter bezprzewodowej energii elektrycznej.

17 lat, III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni

Opiekun naukowy: mgr Elżbieta Koziróg

Cewka Tesli jest urządzeniem wytwarzającym wysokie napięcie, widoczne pod postacią wyładowań elektrycznych. Celem pracy autora było innowacyjne zaprojektowanie możliwości modulowania parametrów iskier tak, by emitowały wybrane dźwięki a nawet muzykę. Jednocześnie zapewniono bezpieczeństwo użytkowania dzięki zasilaniu urządzenia prądem stałym lub zmiennym o niskim napięciu oraz kontroli cewki poprzez zdalne urządzenie. W rezultacie cewkę można wykorzystać jako głośnik, pomoc edukacyjną, ułatwiającąciekawe zaprezentowanie skomplikowanych zjawisk fizycznych lub transmiter bezprzewodowej energii elektrycznej o wielu potencjalnych zastosowaniach.

 

Jak moja innowacja może zmienić świat?

Stworzona przeze mnie Muzyczna Cewka Tesli to innowacyjne urządzenie, które może zaskoczyć nie jedną osobę, wytwarzając zaprezentowane w nietypowy sposób łuki elektryczne. I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to mało przyszłościowe, to właśnie te iskry, będące w stanie zapalić niepodłączoną i oddaloną od cewki świetlówkę, a nawet zagrać muzykę, dają w rzeczywistości niezwykłe perspektywy.  

Możliwość zbadania, zobaczenia, a nawet usłyszenia prądu elektrycznego to element łączący edukację oraz atrakcyjną formę prezentacji. Dlatego Muzyczna Cewka Tesli może posłużyć jako materiał dla nauczycieli fizyki oraz początkujących, jak i średnio - zaawansowanych elektroników – hobbystów. Mając to na uwadze, zbudowałem cewkę tak, by dzięki niej w prosty, bezpieczny i interesujący sposób można było przeprowadzać wiele doświadczeń fizycznych. Takie prezentacje na pewno ułatwią uczniom zrozumienie dużej ilości skomplikowanych zjawisk omawianych podczas lekcji, a także rozwiną ich zainteresowanie fizyką i elektroniką.

Jednak co wydaje się być najważniejsze i wciąż wymagające dalszych badań, to wykorzystanie Muzycznej Cewki Tesli jako bezprzewodowego emitera energii elektrycznej. Wytwarzane przez urządzenie pole elektromagnetyczne jest na tyle silne, by chociażby zapalić oddalone, niepodłączone świetlówki albo przekazać część energii do podobnej, odseparowanej cewki i spowodować w niej przepływ prądu. Mimo, że taki sposób transmisji energii elektrycznej póki co wiąże się ze znacznymi stratami, to wciąż warto postawić pytanie – czy rozwinięcie tej technologii może wreszcie pozwolić na przesyłanie energii elektrycznej na duże odległości bez potrzeby wykorzystania długich przewodów? Takie osiągnięcie, pozwoliłoby na zminimalizowanie kosztów za prąd oraz doprowadzenie energii elektrycznej do miejsc dzisiaj niedostępnych.

Zbudowana przeze mnie Muzyczna Cewka Tesli to wciąż prototyp, podstawa, pozwalająca na dalsze rozwijanie tej technologii. Jednak mam nadzieję, że w przyszłości pomagać będzie ona uczniom na lekcjach fizyki, a nawet pozwoli zrewolucjonizować system energetyki na świecie.