Opis kandydata

Udostępnij:

Sebastian Nowak

Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy

20 lat, XXVIII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu

Opiekun naukowy: Tomasz Rychlicki

Moje motto życiowe: „Poprzez ciężką pracę i naukę do samodoskonalenia się”. Do pracy motywuje mnie przede wszystkim pasja do tworzenia bądź udoskonalania urządzeń które pomagają w codziennym życiu i pracy."

Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy służy do badania podciśnienia w odkurzaczach, czyli przepływu powietrza przy określonym dławieniu. Założeniem projektu było rozwiązanie problemu badania siły ciągu, który do tej pory odbywał się poprzez przyłożenie dłoni do otworu w odkurzaczu -badanie to było jednak niemiarodajne. Moje urządzenie pokazuje wartość podciśnienia wyrażoną w kPa, która wyświetla się na wbudowanym wyświetlaczu. Jest to dużo prostsza i rzetelna metoda pozwalająca na upewnienie się czy badany sprzęt jest sprawny. Prostota, funkcjonalność i łatwość użycia to zalety tego urządzenia.

Kto lub co zainspirowało Cię do realizacji innowacyjnego projektu?
Do realizacji projektu przyczyniło się kilka elementów. Zainspirowały mnie osoby, które uwierzyły w chłopaka chodzącego do szkoły zawodowej, któremu chciało się coś robić tymi osobami byli: wychowawca, nauczyciele, oraz współpracownicy u których pobierałem praktyki zawodowe. Drugim elementem była chęć udowodnienia sobie że coś potrafię zrobić samodzielnie i mam pomysły na realizację swoich zamierzeń. Od dziecka lubiłem majsterkować, rozkręcać, skręcać, lutować i bawić się w małego elektronika, no to podjąłem się wyzwaniu polegającemu na skonstruowaniu urządzenia które siedziało w mojej głowie. Sam pomysł anemometru zrodził się na praktykach zawodowych, samo życie podsuwa nam najlepsze rozwiązania. Zauważyłem że można by pomóc w pracy technikom sprawdzającym do tej pory silę ssania odkurzaczy ręcznie, co nie jest miarodajne. Postanowiłem popracować nad urządzeniem pomiarowym. Od pomysłu przyszedł czas na realizację projektu. Ponadto lubię pomagać ludziom. Poprzez tworzenie nowych urządzeń oraz wprowadzanie innowatorskich rozwiązań mogę wpłynąć bezpośrednio lub pośrednio na jakość życia i pracy społeczeństwa.
 
Opisz swoje plany na przyszłość.
Moje plany na przyszłość to przede wszystkim dalsze kształcenie się w zakresie elektroniki, jak również pracę nad nowymi rozwiązaniami technicznymi które będą ulepszać nasze codzienne życie.
 
Dlaczego tytuł "Innowatora Jutra" należy się właśnie Tobie?
Uważam że Innowator Jutra należy się właśnie mnie, dlatego że mój projekt jest unikatowy na skalę światową. Nie ma takiego urządzenia które badało by siłę ssania odkurzaczy. Dodam że sam pomysł techniczny wykorzystany w tym urządzeniu może służyć jako baza bo badania gazów i cieczy w urządzeniach bądź pomieszczeniach wymagających ciągłej i dokładnej kontroli założonych parametrów. Istotnym czynnikiem mojego urządzenia pomiarowego jest prostota funkcjonalność i łatwość obsługi. Dodam jeszcze że to niepozorne na oko urządzenie spełnia w sposób doskonały swoją rolę.