Opis kandydata

Udostępnij:

Anna Aldona Skierska

Wpływ różnych właściwości biologiczno-chemicznych na efektywność nanokrystalicznych ogniw słonecznych

16 lat, Gimnazjum nr 10 w Szczecinie; II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie

Opiekun naukowy:  Magdalena Lisak

Moje motto życiowe: "Nasz los nie zależy od gwiazd, lecz od naszych działań" - William Shakespeare

Dużym problemem obecnych czasów jest wysokie stężenie dwutlenku węgla, stale wzrastające globalne ocieplenie , a także inne zjawiska, które są  w dużej mierze skutkiem pozyskiwania energii z nieodnawialnych źródeł energii. Celem moich badań jest zbadanie przy jakich właściwościach biologiczno-chemicznych nanokrystaliczne ogniwa słoneczne wytworzą największą ilość prądu. Badania polegają na zbudowaniu różniących się od siebie  właściwościami ogniw słonecznych, a następnie analizowaniu wyników. Wszystkie badania przeprowadzam w warunkach laboratoryjnych.

 
Kto lub co zainspirowało Cię do realizacji innowacyjnego projektu?
Główną inspiracją do zajęcia się badaniami nad energią odnawialną w myśl mojego motta była sytuacja, której doświadczyłam osobiście. W miejscu, w którym mieszkam są domy, które posiadają piece starej generacji, gdzie ludzie spalają węgiel niskiej jakość. W okresie zimowym zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że wiele osób ma nasilone objawy alergii, duszności i bóle głowy. Często niemożliwe staje się również otwarcie okna z powodu duszącego dymu. Dlatego też widząc potrzebę zmian tego stanu rzeczy i potencjał nanokrystalicznych ogniw słonecznych zarówno w aspekcie ekonomicznym jak również szerokiego zastosowania ich w powszechnym użyciu, zajęłam się tym tematem.
 
Opisz swoje plany na przyszłość.
W przyszłości chciałabym szukać nowych, tanich możliwości pozyskiwania energii na masową skalę, tak aby nasza planeta pozostała piękna i zielona dla następnych pokoleń.
 
Dlaczego tytuł "Innowatora Jutra" należy się właśnie Tobie?
Innowator Jutra, czyli ktoś kto poszukuje nowych rozwiązań na przyszłość. Moje badania skupiają się właśnie na tym temacie, tego co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. Uczestnictwo w konferencji Poland 2.0 Summit to możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi, wymiany poglądów, a także zdobycia nowych inspiracji do dalszych badań. Uzyskanie tytułu Innowatora Jutra dałoby mi ogromną satysfakcję i motywację do dalszych badań.