Opis kandydata

Udostępnij:

Dorian Żarna, Wiktor Kuś

Innowacyjna jednostka napędowa

15 lat, Zespół Szkół nr 4 w Bydgoszczy

Opiekun naukowy: mgr inż. Kamilla Tuzińska

Nasze motto życiowe: "Everything happens for a reason". Do pracy motywuje nas chęć zmiany świata na lepsze. Chcemy zrewolucjonizować dotychczasowy postęp techniczny. Motywuje nas to, że mimo młodego wieku byliśmy w stanie wymyślić, zaprojektować i stworzyć urządzenie, które faktycznie działa i spełnia nasze oczekiwania. W czasach kiedy przeciętni nastolatkowie spędzają czas przed komputerem grając w różne gry, nas motywuję chęć tworzenia i potrzeba zostania wynalazcą, który tworzy rzeczy mogące poprawić komfort życia."

Nasz projekt ma zastąpić silniki spalinowe tudzież wysokoprężne w pojazdach oraz być konkurencją dla napędów ekologicznych. Moduł napędowy jest bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny od silników napędzanych cieczami napędowymi. Zastosowana w nim substancja nie jest łatwopalna oraz szkodliwa dla środowiska. Ponadto zużywa mniej energii w porównaniu z silnikami elektrycznymi. Dzieje się to ponieważ idea pomysłu opiera się przekładni hydraulicznej. Ciecz w zamkniętym obiegu, napędzana przez pompę, przejmuje wszystkie obciążenia tym samym wprawiając w ruch łopaty w komorze silnika. Moduł składa się z niewielu części co pozytywnie wpływa na jego żywotność.

 
Kto co zainspirowało Was do realizacji innowacyjnego projektu?
Pewnego dnia, podczas rozmowy, wpadliśmy na pomysł stworzenia własnego silnika, zupełnie od podstaw. Zamysł był taki, aby moduł działał sprawniej i wydajniej od silnika elektrycznego oraz bardziej ekologicznie od silnika spalinowego. Postanowiliśmy podjąć próbę zaprojektowania jednostki napędowej zdolnej połączyć trzy powyższe cechy w jedną całość. W taki sposób powstała hydro-przekładnia silnika elektrycznego.
 
Opiszcie Wasze plany na przyszłość.
W przyszłości chcielibyśmy współpracować z koncernami samochodowymi oraz być niezależnym producentem naszej jednostki. Dodatkowo mamy jeszcze parę pomysłów na przyszłość. zachęceni naszym pierwszym sukcesem jakim jest udział w konkurcie E(x)plory na poziomie regionalnym i otrzymaniem akredytacji do zaprezentowania naszej jednostki w finale, spowodowało jeszcze większą mobilizację do tworzenia. Naszym marzeniem jest własna firma, która pozwoli nam na łączenie pasji z zarabianiem na życie. Jesteśmy kreatywni i wiemy, że nie będzie to nasz jedyny projekt. "Sky is the limit".
 
Dlaczego tytuł "Innowatora Jutra" należy się właśnie Wam?
Uważamy, że to właśnie nam należy się tytuł "Innowatora jutra" gdyż nasz projekt jako jeden z niewielu nastawiony jest na ekologię, ekonomię i bezpieczeństwo. Mamy pasję, którą chcielibyśmy rozwijać, głowę pełną pomysłów, które naszym zdaniem mogłyby znaleźć zastosowanie na różnych polach. Chcielibyśmy osiągnąć sukces w dziedzinie, która sprawia nam przyjemność, motywuje do poszukiwań nowych technologii i rozwiązań. Mamy potrzebę ciągłego doskonalenia się, gdyż wiemy, że technologie przyszłości powinny powstawać już teraz, najpierw w głowach nastolatków takich jak my, a potem stać się częścią jutra. "Jutro zaczyna się już dziś" i dlatego chcielibyśmy wykorzystać nasz potencjał, który być może, zrewolucjonizuje świat i sprawi, że ludzie poczują się bezpieczniejsi, wydajniejsi i zdrowsi.