Opis kandydata

Udostępnij:

Piotr Domanowski, Marcin Hnat, Filip Buława

Projekt CPS M (Custom Printed Submarine Modular) 

I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach

Opiekun naukowy - Michał Kwiatkowski

Projekt CPS M jest tanim, niewielkim oraz poręcznym przedmiotem do badań zbiorników wodnych. Jego formą jest bezzałogowa łódź podwodna, inaczej dron.
Dzięki możliwości dowolnego dopasowania kluczowych części wyposażenia poprzez dodawanie tzw. modułów, takich jak m.in kamery, skaner dna zbiornika, termometr, przyrząd do pobierania próbek wody i wiele innych, dron może dostosować się do specyficznych potrzeb odbiorców z różnych dziedzin nauki. Konsekwencją tego założenia jest możliwość wykorzystywania go zarówno przez naukowców, jak i przez entuzjastów, którzy są ciekawi podwodnego świata. Aby możliwe było wykonanie całkowicie hydrodynamicznej konstrukcji drona, która jednocześnie spełni wszelkie inne założenia, wykorzystamy technologię druku 3D.

Jak Wasza innowacja może zmienić świat?

Projekt CPS M [Custom Printed Submarine Modular] polega na skonstruowaniu bezzałogowej łodzi podwodnej. Wykorzystanie druku 3D w procesie produkcji drona, zapewnia pełną swobodę geometryczną w projektowaniu niestandardowych, nowych rozwiązań. Zalicza się do nich m.in hydrodynamiczny kształt, implementację modułów, zapewnienie ruchu drona we wszystkich kierunkach.

Rozwiązania te wyróżniają naszego drona podwodnego pośród innych produktów istniejących na rynku. Ponadto, CPS M jest projektem Open Source, dzięki czemu wszyscy zainteresowani bez problemu mogą zapoznać się z modelami i konstrukcją drona, a następnie zakupić i wydrukować wszystkie potrzebne części. Dzięki takiemu rozwiązaniu, modyfikacje i ulepszenia wykonane przez społeczność zgromadzoną wokół projektu CPS będą mogły zostać wykorzystywane przez każdego zainteresowanego, co z kolei zapewni dynamiczny rozwój projektu. Wszystkich badaczy zbiorników wodnych zachęcamy do wykorzystania naszego produktu do kompleksowych analiz i badań wód za pomocą specjalnie zaprojektowanych modułów. Początkowo są to: pobieracz próbek wody, pH metr i manipulator. W przyszłości będą to: dodatkowe kamery, skanery, dodatkowe sensory i wiele innych. Wszystkich innych zainteresowanych posiadaniem drona podwodnego zachęcamy do eksploracji podwodnego świata, a także interakcji z nim za pomocą innych, specjalnie zaprojektowanych modułów, takich jak prosty manipulator, elektromagnes, czy wykrywacz metali. Wierzymy, że wykonana przez nas łódź podwodna będzie początkiem w rozwoju rynku dronów podwodnych w stronę tanich, łatwo dostępnych produktów przeznaczonych dla entuzjastów, jak i profesjonalistów.

Dodatkowe informacje:

fb.com/cpsdrone

Youtube: CPS drone 

https://www.youtube.com/channel/UCqbdxbvG6cqnh_S_RcGnWWg,