Opis kandydata

Udostępnij:

Michał Kaczmarek

Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT

Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku

Opiekun naukowy - Wojciech Kaczmarek

SZPOT (IETSI) to prototyp urządzenia, które ma szansę skutecznie zwalczyć problem spalania odpadów w domowych paleniskach. Projekt zakłada instalację takich czujników na kominach domów (budynków z własnym ogrzewaniem), celem kontroli składu chemicznego gazów wylotowych. W przypadku wykrycia toksyn, powstałych podczas spalania niedozwolonych substancji odpowiednie służby dostawałyby informację o takim procederze. Urządzenie to sygnalizowałoby ten fakt również lokalnie. Projekt powstał w oparciu o badania własne na modelu paleniska domowego. W czasie badań wybrano najlepsze czujniki, kształt obudowy oraz sposób zasysania spalin do komory badawczej. Analizowano skuteczność urządzenia w wykrywaniu spalania śmieci na przykładzie spalania butelek PET.

Jak Twoja innowacja może zmienić świat?

Innowacja mojego autorstwa polega na stworzeniu urządzenia, które monitoruje jakość spalin wylatujących z komina i sygnalizuje, gdy spalane są odpady. Informacja akustyczna i optyczna przeznaczona jest dla sąsiadów, a SMS dla odpowiednich służb. Mogłoby się wydawać, że podobne urządzenia już funkcjonują.  Przecież straż miejska używa dronów ze specjalnymi czujnikami. Jednak mój pomysł w założeniu jest inny. Polega na instalacji urządzenia na kominie każdego domu z paleniskiem, a nie tylko wyrywkowej kontroli, do której „truciciel” może się przygotować. Ciągłe monitorowanie wylotu paleniska domowego przez moje urządzenie skutecznie zniechęci mieszkańca do prób spalania odpadów.

Ponadto, drony wymagają zatrudnienia wykwalifikowanych operatorów i chociaż umiarkowanie dobrej pogody oraz odpowiedniej widoczności. Ale nawet w dobrych warunkach nie można wykluczyć kolizji z antena lub zwodem pionowym. Wadą używania drona jest trudność identyfikacji emitenta dymu w przypadku kominów wielowylotowych (np. w kamienicach).

Czy ta innowacja uczyni świat lepszym? Na pewno uczyni powietrze lepszym i zdrowszym. Co do efektów ekonomicznych pozwolę powołać się na cytat z fraszki J.Kochanowskiego „Na zdrowie” (…) nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego.” Pomysł ten ma szansę zmniejszyć liczbę chorych z powodu zatrutego powietrza.

Sygnalizator mojego pomysłu z  pewnością spowoduje negatywny odzew tych, którzy śmieciami opalają swoje piece, ale przecież piraci drogowi także narzekają na fotoradary, a jednak nie podlega wątpliwości że takie urządzenia są potrzebne i czynią świat bezpieczniejszym i lepszym.