Opis kandydata

Udostępnij:

Jacek Orszulik

BWSD – Bicycle Warning System for the Deaf 

Centrum Kształcenia Praktycznego i Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju

Opiekunowie naukowi - Artur Hausman, Krzysztof Smyczek

BWSD to system, który ma na celu pomóc osobom niesłyszącym poruszać się bezpiecznie rowerem po drogach. System ten ostrzega rowerzystę, gdy za jego plecami znajdzie się samochód i pozwala na szybką jego reakcję na zaistniałą sytuacje (na przykład zjechanie bliżej krawędzi jezdni by umożliwić samochodom bezpieczne wyprzedzenie). System ten reaguje też na sygnały dźwiękowe dawane przez kierowców samochodów i informuje o tym rowerzystę. 

Jak Twoja innowacja może zmienić świat?

BWSD to system, który ma na celu pomóc osobom niesłyszącym, oraz zwykłym uczestnikom ruchu, poruszać się bezpiecznie rowerem po drogach. Urządzenie ostrzega kierującego pojazdem gdy za jego plecami znajdzie się inny uczestnik ruchu. Daje to rowerzyście możliwość dokonania szybkiej reakcji na zaistniałą sytuacje (na przykład zjechanie bliżej krawędzi jezdni by umożliwić samochodom bezpieczne wyprzedzenie). System dodatkowo pozwala wychwycić z otoczenia sygnały dźwiękowe takie jak klaksony samochodów i przekazać te informację rowerzyście.

Stworzyliśmy nasze urządzenie aby pomóc osobą niesłyszącym poruszać się na rowerach, jednak szybko zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nie tylko im przyda się to urządzenie. Każdy rowerzysta może z niego korzystać i czuć się bezpieczniej na drodze. Sam system poprawia komfort zarówno rowerzystów jak i kierowców samochodów. Aktualnie w Polsce nie istnieje urządzenie, które w podobny sposób pomagało by rowerzyście.