Opis kandydata

Udostępnij:

Marcel Kijanka, Kacper Kiedos, Paweł Klecha

Komunikator Lorma

I L.O. im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu

Opiekunka naukowa - Zenona Stojecka

W naszym projekcie podjęliśmy problem trudności w komunikacji między osobami głuchoniewidomymi, a pełnosprawnymi, którzy nie mają często świadomości istnienia takiej niepełnosprawności. Powszechną metodą do kontaktu z głuchoniewidomymi jest alfabet Lorma, który polega na zaznaczaniu różnych gestów (np. linii) na dłoni rozmówcy. Ogólnodostępne opracowania dotyczące jego nauki wydały nam się nieczytelne oraz wadliwe, więc w celu jej ułatwienia stworzyliśmy aplikację mobilną posiadającą szereg funkcji służących wygodzie i efektywności nauki oraz komunikacji. Przy jej tworzeniu korzystaliśmy z nowoczesnych technologii, dzięki którym nasz program stał się stabilny, czytelny, a przede wszystkim funkcjonalny.

Jak Wasza innowacja może zmienić świat?

Jednym z najrzadziej poruszanych tematów dotyczących niepełnosprawności jest problem współistniejącego poważnego uszkodzenia wzroku i słuchu, czyli głuchoniewidomość. Alfabet Lorma to najpopularniejsza forma porozumiewania się z osobami dotkniętymi tą niepełnosprawnością. Polega on na zaznaczaniu punktów oraz linii na dłoni rozmówcy. Biorąc pod uwagę niską świadomość społeczeństwa dotyczącą sposobu komunikacji z osobami głuchoniewidomymi postanowiliśmy stworzyć darmową, ogólnodostępną aplikację dostępną w Sklepie Google Play.

Aplikacja “Lorm” to pierwsze rozbudowane narzędzie pozwalające na sprawne porozumiewanie się osoby pełnosprawnej z osobą głuchoniewidomą za pomocą języka dotykowego. Posiada ona szereg funkcji służących wygodzie i efektywności nauki alfabetu Lorma, m.in. możliwość przeglądu wszystkich jego znaków, tłumaczenia wyrazów pisanych na język linii, punktów i odwrotnie. Aplikacja posiada także możliwość wprowadzania tekstu przy użyciu mikrofonu i aparatu. Dostępna jest w języku polskim, angielskim i niemieckim. Działa na wszystkich urządzeniach z systemem Android. Uzyskała rekomendację Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Może być wykorzystywana również w kontakcie z osobami głuchymi, gdy ciemność uniemożliwia zastosowanie języka migowego.

Zastosowanie nowoczesnych narzędzi sprawia, że aplikacja jest intuicyjna i funkcjonalna. Ułatwiając komunikację z osobami głuchoniewidomymi przyczynimy się do aktywizacji tych osób do życia w społeczeństwie.