Opis kandydata

Udostępnij:

Arkadiusz Przygodzki

PWA – pool water analyzer (analizator wody basenowej)

Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju

Opiekun naukowy - Artur Hausman, Dariusz Przygodzki

PWA jest to urządzenia które może znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym posiadającym basen. Głównym zadaniem tego urządzenia jest ciągłe monitorowanie stanu wody w basenie i informowanie użytkownika o przekroczeniu kluczowych dla czystości wody parametrów. System ten ma pomóc użytkownikowi zachować czystą i klarowną wodę przez cały okres korzystania z basenu. Do odczytu wartości z urządzenia służyć będzie dedykowana aplikacja, która będzie także przypominała o dodaniu kolejnej dawki chloru bądź innego środka odpowiedzialnego za zabijanie rozwijających się w wodzie glonów i informowała o nieprawidłowych parametrach wody. 

 
Jak Twoja innowacja może zmienić świat?
 
PWA-Pool Water Analyzer to analizator wody basenowej, czyli urządzenie, którego głównym zadaniem jest stałe monitorowanie stanu wody w basenie i informowanie użytkownika o przekroczeniu kluczowych dla czystości wody parametrów. System ten ma pomóc użytkownikowi przydomowego basenu zachować czystą i klarowną wodę przez cały okres korzystania z basenu. Użytkownicy takich basenów bardzo dobrze wiedzą jak ciężko jest utrzymać czystą i klarowną wodę w basenie ogrodowym przez cały sezon letni i to właśnie do nich skierowany jest ten projekt.  Urządzenie dzięki zainstalowanym w basenie czujnikom będzie umożliwiało stały odczyt aktualnych parametrów wody, a także wysyłało do użytkownika komunikat, gdy któryś z tych parametrów zmieni się na niekorzystny. Będzie także przypominało o dodaniu kolejnej dawki środka chemicznego zwalczającego wszystkie niekorzystne w basenowej wodzie mikroorganizmy.
Wszystkie komunikaty z urządzenia wyświetlane będą na wyświetlaczu w jednostce centralnej urządzenia, a w przyszłości także w dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. W przyszłości stworzony zostanie także automatyczny układ dawkowania środków chemicznych, który będzie współpracował z urządzeniem pomiarowym i dawkował środek w zależności od parametrów wody. Urządzenie to nie tylko pomoże użytkownikowi zadbać o jego basen ogrodowy, ale także naszej planecie. Dzięki PWA łatwiej będzie utrzymać czystą wodę przez długi czas, dzięki czemu zmniejszy się liczba wymian wody w sezonie (zwykle gdy woda zrobi się zielona czy mętna to właściciele basenów wymieniają ją na świeżą), a co za tym idzie, nie będzie marnować się tak dużo wody(jeden średniej wielkości basen to około 10 ton wody). Poza tym gdy urządzenie samo będzie dawkować substancje chemiczne to ich stężenie w wodzie basenowej będzie odpowiednie i zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska silnymi środkami chemicznymi przy wylewaniu wody z basenu po skończonym sezonie.  Urządzenie budowane jest w taki sposób, by koszt jego zakupu był odpowiedni dla każdego posiadacza basenu ogrodowego, było bezawaryjne, a jego obsługa prosta i intuicyjna.