Opis kandydata

Udostępnij:

Bartłomiej Owczarz, Filip Tomczyk, Maciej Owczarz

Robot w służbie straży pożarnej, czyli mobliny strażak

Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Opiekun naukowy - dr Paweł Sobczak

Praca tytułowa to pojazd na czterech kołach z manipulatorem na pokładzie, który umożliwia mu pobrać różne, nie zawsze przyjazne dla człowieka substancje do badań chemicznych. Jego celem jest udział w akcjach straży pożarnej jako pomocnik przy zadaniach specjalnych, takich jak podjechanie do rozszczelnionej cysterny z nieznaną substancją w celu jej pobrania i zbadania poza miejscem zagrożenia. Jest to rozwiązanie, które pozwala zastąpić człowieka i nie narażać jego zdrowia, a czasami nawet życia. Naszym celem jest budowa maszyny o niewielkich rozmiarach, zdolnej podołać wielu zadaniom oraz będącej przystępną dla każdego.

Jak Wasza innowacja może zmienić świat?

W dzisiejszym świecie roboty odgrywają coraz większą rolę; pomagają ludziom w codziennym życiu, potrafią za nas sprzątać, zrobić kawę, czy zająć się domem. Jednak istnieją dziedziny, w których rola robota odgrywa jeszcze ważniejszą rolę - ratują życie człowieka. Zawód strażaka, czy pirotechnika jest nadzwyczaj niebezpieczny, na przykład podczas akcji pobierania nieznanych substancji w niektórych akcjach straży pożarnej. W tym momencie z pomocą
przychodzi robot, który dzięki swoim możliwościom wykona zadanie nie narażając zdrowia człowieka. Ponadto robot może wykonać zadanie z większą precyzją od człowieka.

Dodatkowe informacje:

https://www.youtube.com/watch?v=cwdNoMLkLH0

https://www.youtube.com/watch?v=5ww4xjqfpSU